Loading
 Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin, lazer ışığı kullanılarak yok edilmesidir. Lazer 40 yılı aşkın bir zamandır tıbbın çeşitli alanlarında kullanılmaktadır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışığı, cilt dokusuna zarar vermeden geçerek kıl kökündeki pigmentlere (renkli hücrelere) nüfuz eder. Kıl kökündeki renkli hücreler tarafından emilen bu enerji, ısıya dönüşür. Kök ısısının 60-70 C dereceye yükselmesi amaçlanır. Bu seviyeye çıkan ısı; kıl kökünü tahrip ederek, kıl kökünden yeni bir tüy çıkmasını engellemiş olur.

Lazer epilasyon güvenli midir?

Evet. Lazerin ürettiği enerji bir ışıktır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur.

Her cilt rengine uygulanabilir mi?

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık cilt rengi üzerinde tüyleri koyu renk olanlardır. Ancak Hibrit Lazer MeDioStar NeXT ProXL Altın Başlık ile çok açıktan çok koyu tene kadar değişen bir spektrumda tüm cilt tiplerine rahatlıkla uygulamalar yapılabilmektedir. Amerika’da zencilere bile kalıcı lazer epilasyon işleminde en çok kullanılan ve sonuç alınan lazer teknolojisidir.

Lazerle epilasyonda en iyi teknoloji nedir?

Günümüzde kullanılan lazer türleri içinde epilasyonda en başarılı sonuçlar diode ve alexandrite tip lazerler ile elde edilmektedir. Nd YAG Lazerler çok koyu tenli kişilerde ve çok açık renkli kıllarda tedavide tercih edilebilir. Ancak son teknoloji olan Hibrit Lazer NeXT ProXL Altın Başlık lazerlerin avantajı, hem kılı hem de kıl kökünü besleyen kılcal damarı aynı anda görebilen FDA onaylı 800 ve 950nm dalga boylarını cilt tipine, kıl kalınlığına göre otomatik olarak ayarlayıp atış yapabilen bir sistem olmasıdır. Böylece kıl gövdesi ile beraber kılın beslenmesi de bozulduğu için daha esmer ciltlerde ve daha ince tüylerin tedavisinde de başarıyla kullanılabilmektedir. Alexandrite lazerler vücutta başarılı lazerler olup koyu tenli hastalarda yanık riski nedeniyle çok dikkatli kullanılmalı, özellikle yüz bölgesinde uygulandığında ince tüylerin  çoğalmasına neden olabileceği unutulmamalıdır. Yine de kişiye uygun lazer epilasyon yöntemi doktoru tarafından seçilmelidir.

Lazer dışında epilasyonda ve cilt tedavilerinde kullanılan başka ışık kaynakları var mıdır?

IPL (Intensed Pulsed Light) adı verilen ışık kaynakları da özellikle epilasyon amaçlı ve yukarıda saydığımız diğer amaçlarla kullanılabilmektedir. Bu cihazlar Lazer değillerdir çünkü değişik dalga boylarını bir arada içeren yoğunlaştırılmış ışık üretirler. Tek bir dalga boyu değil pek çok dalga boyunu bir arada içerdikleri için de seçiçi değillerdir. Aynı anda birkaç etkiye birden neden olurlar. Yani sadece kılı değil, ter bezlerini, yağ bezlerini ve cildin kendisini de olumsuz yönde etkileyebilirler. Ancak ülkemizde bu cihazlar da Lazer adı altında (özellikle de epilasyon amaçlı olarak) yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Kaç seans uygulama gerekmektedir?

Lazer ışığı anajen (aktif) aşamadaki kıl köklerini etkilemektedir. Bütün kökler aynı anda aktif olmazlar. Dolayısıyla telojen (pasif) kökler, aktif hale geldiklerinde bunlara da uygulama gerekecektir. Kılların kalınlığı, yoğunluğu ve rengi her vücutta ve vücudun her bölgesinde farklı olduğu için kesin bir seans sayısı vermek mümkün değildir, kişiden kişiye ve bölgeden bölgeye değişmektedir. Genellikle yüz bölgesinde 8- 10 seans, vücut bölgesinde 6-8 seans sürmektedir.

Bir seans ne kadar sürmektedir?

Uygulama bölgesine göre süreler değişmektedir. Ortalama olarak bıyık ve çene bölgesi 1-2 dakikada tamamlanırken, her iki bacak 10-15 dakika sürebilmektedir. Seans araları bir protokol dâhilinde bölgesine göre değişmekle beraber en kısa 30, en uzun 90 gündür. Seans aralıkları tedavi ilerledikçe uzar.

Hangi bölgelere lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir?

Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir. Altın Başlık Hibrit Lazer NeXT ProXL sisteminde başlık, şeffaf streç film ile sarılarak ve her hastadan sonra değiştirilerek ister genital ister yüz bölgesi olsun hastaya hiç temas etmeden hijyenik bir uygulama imkanı vardır.

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Hamileler dışında 16 yaşından büyük herkese uygulanabilmektedir. Altın Başlık NeXT ProXL Hibrit Lazer ile solaryumla veya güneş banyosu ile bronzlaşmış kişilere güvenle uygulama yapılabilmektedir.

Uygulama esnasında acı hissediliyor mu?

Altın Başlık NeXT ProXL Hibrit Lazer sisteminde 360o çift soğutma teknolojisi kullanılmakta olup, hem lazer atışından önce hem atış esnasında hem de atış yapılmış bölgeyi soğutan patentli bir teknoloji vardır. Piyasada buz lazer adı altında sunulan sistemlerde soğutma ünitesinin başlıkta olduğunu ifade eden ICE Technology denilen teknik özellik, son kullanıcılar tarafından yanlış algılanarak, sanki buz ile epilasyon yapılıyormuş gibi bir ticari algı oluşmaktadır. Altın Başlık NeXT ProXL Hibrit Lazer ağrı seviyesi en düşük lazer epilasyon sistemidir. Tasarım ödülü almış, özel soğutuculu ucu sayesinde ağrı diğer cihazlarla kıyaslandığında yok denecek kadar azdır. Uygulama esnasında kıl köklerinin, enerjiden etkilendiğini gösteren kabartılar ve kızarıklıklar oluşabilir. Ancak uygulama bölgesinde oluşabilecek bu durum çok kısa bir süre içerisinde kaybolacaktır.

Uygulama öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama bölgesinde, 4 hafta önceden başlamak kaydıyla cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metotlar kullanılmamalıdır.
-516